Príznaky a symptómy blížiaceho sa infarktu u žien.

Infarkt myokardu je náhla srdcová príhoda, ktorá ohrozuje váš život. Najčastejšie vznikne, keď sa prívod krvi do srdca preruší. K prerušeniu dochádza vďaka aterosklerotickému plátu, ktorý vznikne v cievach ukladaným tukových látok. Keď sa tento plát odtrhne môže upchať cievy a prerušiť tak prítok krvi.
Príznaky blížiaceho sa infarktu
Tlak, alebo bolesť na hrudi je signálom, že s vašim srdcom niečo deje. Máte len pár minút na to, aby ste si zavolali pohotovosť a rýchlo sa dostali do rúk lekárov. Zástava srdca postihuje rovnako mužov aj ženy. Podľa viacerých prieskumov ženy pociťujú prvé varovné príznaky oveľa skôr. Veľkú pozornosť im ale nevenujú, čo je dosť na škodu. Pár týždňov pred zástavou srdca sa u žien môže prejaviťInfarkt myokardu.png
Bolesť na hrudi
Nie všetky ženy majú pred infarktom tento symptóm. Môže sa ale u nich objaviť pár týždňov pred srdcovou príhodou.
Prílišná únava
Vyčerpanie, únava, strata energie – tieto pocity sa objavujú 3 až 4 týždne pred samotnou udalosťou
Slabosť
Tento symptóm ide ruku v ruke s únavou. Typické preň sú aj malátnosť, závraty, mdloby či náhly pocit úzkosti.
Potenie
Nadmerné potenie, ktoré nemá zjavnú príčinu je znakom toho, že s vašim srdcom nie je niečo v poriadku. To isté platí aj ak cítite zimu a chlad.
Dýchavičnosť
Ak zrazu plytko a rýchlo dýchate, bez príčiny (cvičenie, beh,…). Niekedy k dýchavičnosti dochádza aj keď ležíte v posteli, vstaním sa môže tento symptóm zmierniť.Bolesť v hrudi.jpg
Nespavosť – poruchy spánku
Viac ako polovica žien, ktoré prekonali infarkt nemohli týždne pred tým spať, v noci sa prebúdzali bez dôvodu a aj napriek dostatočne dlhému spánku boli ráno unavené a vyčerpané.
Žalúdočné problémy
Bolesť, alebo pocit tlaku v žalúdku, nevoľnosť, vracanie a problémy s trávením môžu byť ďalšími varovnými signálmi, že sa niečo deje so srdcom.
Nie všetky spomenuté príznaky môžu znamenať že sa blíži infarkt, sú ale jasným znakom toho, že by ste mali zvoľniť, dopriať si oddych a nájsť si čas na návštevu lekára.