Prečo potrebujeme spánok a aký má pre nás prínos?

Spánok je pre naše telo aj dušu nesmierne dôležitý. Počas neho prebiehajú regeneračné procesy v našom tele. Ak nespíme dostatočný počet hodín, môže sa to odraziť na našom fyzickom i psychickom zdraví. Aký je teda správny počet hodín? Hovorí sa, že ideálnych je 8 hodín. Nie je to však úplne tak. Dospelý človek by mal spať 7-9 hodín, všetko však závisí od nášho organizmu a od kvality nášho spánku. Napríklad po nadmernej konzumácii alkoholu alebo počas dňa spíme menej kvalitne. Čo všetko ovplyvňuje náš spánok?Spiaca líška.jpg
 
Imunita a odolnosť proti chorobám
Bolo vedecky dokázané, že ľudia, ktorí spávajú menej ako 6 hodín majú oslabenú imunitu, čo môže viesť k väčšej náchylnosti na rôzne zápalové ochorenia a vírusy. Okrem týchto menej závažných ochorení je väčšie riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku, rakoviny či srdcovocievnych ochorení.
 
Pamäť a mentálna výkonnosť
Počas spánku spracovávame informácie a myšlienky, ktoré sme získali počas dňa. Ak však nedáme dostatočný priestor nášmu mozgu na to, aby ich utriedil môže sa stať, že ich spracuje nesprávnym spôsobom. Kvalitným odpočinkom prispievame aj k zvýšeniu našej kreativity a lepšiemu sústredeniu. Ovplyvnená je aj schopnosť reagovať pod tlakom. Nevyspatí ľudia často podliehajú vo vypätých a stresových situáciách panike.
 
Postava
Počas spania v našom tele prebiehajú regeneračné procesy, ktoré pomáhajú regenerovať poškodené bunky. Rovnako sú z nášho tela odplavované aj škodlivé látky, ktoré sa nám počas dňa usadili v organizme. Energiu a pokoj, ktoré sú potrebné na tieto činnosti prebiehajúce v našom tele čerpáme z tukových buniek. Čím viac hodín spíme, tým viac z nich stihneme spotrebovať. Neznamená to však, že ak budeme spať 12 hodín denne, podarí sa nám schudnúť bez cvičenia, úpravy stravy a úpravy nášho životného štýlu.Biely budík.jpg
 
Sexuálny apetít
Únava má vplyv aj na náš sexuálny apetít. Jednou z najfrekventovanejších príčin odmietania sexu je práve únava a vyčerpanosť. Neplatí to iba pre ženy, ale aj pre mužov. Tak načo to riskovať? Radšej si poriadne pospime.
 
Psychická pohoda
Ak sa chcete zbaviť podráždenosti, vyčerpanosti, náladovosti, depresie či stresu, liekom je kvalitný spánok. Ženský mozog potrebuje na regeneráciu dlhší čas ako mužský, pretože ženy v priebehu dňa vykonávajú viac aktivít a častejšie sa zamýšľajú nad rôznymi vecami. Únava však negatívne vplýva nielen na ženy, ale aj na mužov, u ktorých spôsobuje agresivitu a podráždenosť.
 
Napriek tomu, že dni sú pre nás často príliš krátke na to, aby sme stihli urobiť všetko čo by sme chceli, určite stojí za zváženie tieto činnosti radšej presunúť na inokedy. Keď nebudeme unavení, určite to zvládneme efektívnejšie.