Detská obuv – nekonečná dilema

Na trhu máme veľa ponúk odevov aj obuvi pre každú detskú vekovú kategóriu. Od novorodenca až po školákov. Každého rodiča čaká rozhodovanie, akú obuv dá svojej ratolesti na nôžku. Ponuky sa valia z každého výkladu, názory na druhy obuvi sa u každého odlišujú a zase ostáva rozhodnutie len a len na vás. Najčastejšie rozhodovanie je to, či sa chcete vybrať svetom barefoot alebo ostanete pri klasike, čiže tvrdšej podrážke.

dětská obuv

Maličké detičky, pokiaľ nezačnú chodiť, topánky naozaj nepotrebujú, sú to iba módne doplnky. Ak dieťa pomaly začína loziť a zdvíhať sa na nohy, tak aj tak máte ešte dostatok času kupovať nové topánočky, pretože sa vaše stvorenie môže pustiť do prvého chodenia aj za týždeň, no môže aj za mesiac. Záleží od neho. A až keď nastane tento okamih je dobré odmerať mu nôžku presne a tak kúpiť topánočky vhodnej veľkosti. Odmerať mu nohu môžete tak, že použijete meradlo na detské nôžky, no odporúča sa to, že obkreslíte bosé nôžky vašej ratolesti na papier a tak s istotou odmeriate šírku aj dĺžku oboch chodidiel.

Noha dieťaťa rastie veľmi rýchlo a je normálne ak dieťaťu do troch rokov meníte topánky aj tri razy, pretože sa nožička mení v podstate dosť rýchlo aj v dĺžke aj v šírke. Preto musíte nohu často premeriavať aj napríklad tak, že vyberiete podstielku v topánke a prirovnáte ku nohe a tam zbadáte, či má dieťa ešte nejaký priestor alebo treba obuv zmeniť.

botičky

Správna veľkosť obuvi by mala byť o 1 až 1,5 cm väčšia ako chodidlo. Rast nožičky je u každého dieťaťa individuálny. Veľmi malé topánky aj veľké môžu dieťaťu uškodiť. Myslite aj na to, že deti majú zníženú hranicu na bolesť a nepovedia vám, že ich tlačia topánky, lebo si na to dokážu zvyknúť. Odporúča sa prvé topánočky kupovať nové, podľa ortopédov by si každé dieťa malo vychodiť tie svoje a nie nosiť tenisky posunuté od susedy. Je nutné tiež spomenúť, že ortopedické topánky pre deti do troch rokov nemajú zmysel, pretože nohu zo spodnej časti tvorí tukový vankúšik, pretože sa klenba začína formovať až vo štvrtom roku veku dieťaťa. Na prvé kroky stačia capačky či protišmykové ponožky. Ak dieťa už pevne stojí a chodí, treba myslieť na topánočky s ochranou päty a správnym pevným zapínaním a tiež dostatočne ohybnou podrážkou.