Rady pre začínajúceho záhradkára

Plánujte s rozvahou
Ak zakladáte novú záhradu alebo zveľaďujete starú, zvážte, koľko času a peňazí môžete a hlavne  chcete investovať. Takouto prípravou si ušetríte sklamanie aj prácu.
upravené túje
Správne nakupujte rastliny
Nakupujte u dôveryhodných obchodníkov, nezháňajte si svoje prvé rastliny od priateľov či známych, často sa stane, že vedia o tom ešte menej ako vy, a výsledok vášho nákupu vás len znechutí. Takisto pri začiatkoch so záhradkárčením neexperimentujte. Osvedčené odrody sú istota.

Vyvýšený záhon
Vyvýšený záhon je výborný pre všetkých lenivcov.  Ak chcete získať úrodu bez okopávania vyvýšený záhon je tá správna vec. Výhodou je, že i menej zdatný kutil dokáže vyrobiť aj sám.

Spolupracujte s prírodou
Vhodné vysádzanie rastlín je samozrejmosťou. Dôležité je poznať klimatické a pôdne podmienky vašej záhrady a prispôsobiť sa im, nie ísť proti nim. Nesprávne rastliny budete musieť tak či tak presadiť, alebo odstrániť. A čo sa týka živočíšstva, vtáky a hmyz sú vaši spojenci, nie nepriatelia. Postarajú sa o rôznych škodcov a na úrodu či stav rastlín inak nebudú mať vplyv. Vy však zato ušetríte peniaze na chemikálie.

Polievajte
Pôda a rastliny potrebujú veľké množstvo vody. Avšak každodenné polievanie je skôr na škodu. Sledujte množstvo a intenzitu zrážok, a podľa toho sa zariaďte. Polievajte menej často, ale radšej vo väčších dávkach. Takýmto spôsobom ušetríte množstvo vody, a tým aj peňazí a sebe námahu. A rastliny budú tiež spokojnejšie.
kýbl na studni
Vysádzajte rozumne
Po zasadení rastliny treba počítať s tým, že rastlina bude ďalej rásť. Vysádzajte preto s medzerami a radšej si na plnú záhradu počkajte. Rozhodovanie, ktorú rastlinu zrezať alebo presadiť, niekoľko mesiacov po neuváženom zasadení vôbec nie je príjemné, a zaberie vám oveľa viac času, ako takáto malá taktická predpríprava.

Na záver vám chcem pripomenúť, že práca v záhrade má byť relaxom, tak sa nežeňte za dokonalosťou a dajte veciam čas.