Plánujete postaviť altánok?

Záhradné prístrešky je možné postaviť na 1000 spôsobov. Ich spoločnými menovateľmi sú spravidla tieto charakteristiky: jeden vchod, pevná podlaha a strecha, drevené steny, leštené okná. Niektoré môžu byť vyvýšené a vedie k nim niekoľko schodíkov. Výsledná podoba je však naozaj veľmi rôznorodá, čo závisí najmä od účelu, na ktorý budeme prístrešok používať a od vonkajších podmienok.

zimní zahrada

Použitie

  • Dielňa– vyžaduje si viac otvoreného priestoru, v ktorom budete môcť podľa potreby narábať s rôzne veľkými predmetmi. Okrem toho sa musí do neho zmestiť pracovný stôl, lavica a úložné priestory na náradie.
  • Kancelária– toto oceníte najmä vtedy, ak zvyknete pracovať z domu. Doma na Vás môžu číhať rodinní príslušníci alebo okolnosti, ktoré Vás vyrušujú pri práci. Ak si v altánku vytvoríte pohodlné prostredie, zavediete doň elektriku a postaráte sa o wifi pripojenie alebo do neho umiestíte maliarske plátno, nemusíte sa odtiaľ celý deň pohnúť.
  • Náraďovňa– extra miesto mimo pivnice je vhodné na dlhodobé skladovanie bicyklov, záhradného sedenia alebo hračiek. V tomto prípade určite použite vodeodolné farby a materiály.
  • Spoločenská miestnosť– na pravidelné večere alebo občasné oslavy je to skvelá alternatíva. Mali by byť rozmernejšie, s dostatkom miesta na jedálenský stôl, sedenie, odkladanie, prípadne aj vbudovanú letnú kuchyňu.
  • Ihrisko pre deti– poskytne deťom ochranu pred páliacim slnkom aj dažďom. Rátajte s odkladacím priestorom na hračky a s dostatkom miesta na rozloženie pikniku alebo trampolíny.

mrakodrap

Dizajn

  • Materiál– jeho voľba závisí od účelu, na ktorý budete altánok používať. Celkový dojem by tiež nemal byť ako päsť na oko, výsledok by mal zapadať do okolitého prostredia. Vhodné sú prírodné materiály, teda drevo, kov, sklo.
  • Štýl– skladovacie priestory by mali byť uzavreté, celé z dreva, aby nebolo vidno čo je dnu. V dielňach by sa mala dať aspoň jedna časť celá otvoriť, aby mohli unikať výpary chemikálií a prach. Ak plánujete stavbu na spoločenské účely, presvetlite jej priestory. Hliníkové okná veľkých rozmerov Vás ochránia pred počasím a zároveň nebudú pôsobiť rušivo. Konštrukcia môže byť zhotovená celá zo skla alebo môžete preskliť len časť.
  • Štandardná veľkosť– je zvyčajne 3×3 metre.