Múdra stránka bláznivej platformy YouTube

Hoci väčšina pozná hlavne ten zábavný a hudobný obsah  známeho webu na zdieľanie klipov, jej druhý koniec skrýva aj kopu skvelých vedomostí. Ide o množstvo tvorcov, ktorých cieľom je ľudí niečo naučiť a to prostredníctvom animácií, praktických pokusov, alebo jednoducho vysvetľovaním zložitých tém.  „Veda na YouTube“ je skvelý spôsob ako sa niečo naučiť, a to najmä ak patríte medzi ľudí, ktorí si lepšie pamätajú z počúvania zvuku a  pozerania obrazu, než čítania textu.štúdium vedy
Takisto, keďže ide o populárnu sieť, je tento spôsob blízky mládeži a študentom, ktorí si potrebujú upevňovať svoje znalosti azda najviac. Youtuberi, zaoberajúci sa týmto tipom videí, sa ich aj práve preto snaží urobiť čo najzaujímavejšie a najzrozumiteľnejšie. Jediným problémom môže byť pre niektorých neznalosť jazyka, keďže takmer všetky vedecké kanály sú v angličtine. Avšak pri mnohých z nich nájdete aspoň titulky a tam kde nie, snáď pomôže slovník a trocha dôvtipu.
VSauce (1,2, 3)
Tri v podstate samostatné médiá, ktoré však spája jedno meno – Michael Stevens,  fyzik, matematik a celkovo vzdelaný človek, pre ktorého je veda vášňou. Okrem spomenutých odborov sa zaoberá aj filozofiou, či technológiami, počítačovými hrami a internetovou kultúrou. Rozoberá a vysvetľuje rôzne problémy, nevysvetliteľné javy, anomálie, pričom nemá problém vyskúšať skutočne nezvyčajné nápady a  odpovedať na bizarné otázky.
Khan Akademy
Za týmto kanálom stojí celá spoločnosť a tím pracovníkov, preto majú varietu titulkov, vrátane tých v češtine (vo väčšine videí). Ide o niečo profesionálnejšie poňatie rozširovania vedomostí. Zameriavajú sa na niekoľko vedných odborov, ako informatika, biológia, chémia, ale aj hudba, a prezentujú ich ako celé playlisty menších lekcií,  ktoré tvoria celok. Majú dokonca svoju vlastnú stránku, kde ponúkajú ešte širší výber kurzov. Učivo vysvetľujú odborníci a ich výklad dopĺňa vizuálne zobrazenie.logo siete YouTube
CrashCourse
Súbory animácií a výkladu z histórie, psychológie, počítačových zariadení, prírody, astronómie a iného. Založili ho John a Hank Greenovi (tzv. Zelený bratia) a získali zaň aj niekoľko ocenení v oblasti vzdelávania. Skvelé na počutie aj na pohľad. Zároveň patrí medzi najúspešnejšie na YouTube. Videá pripravujú zanietený vedátori a zostáva len dúfať, že po ich pozretí si nájdete záľubu vo vede aj vy.