Krb – teplo domova

Majitelia rodinných domov nemusia čakať kým sa s vykurovaním začne. Dopriať si teplo môžu kedykoľvek. Kým v minulosti prevládali pece, v súčasnosti sa v rodinných domoch môžete stretnúť s krbmi. Plápolajúci oheň, praskajúce drevo a teplo – ideálna romantika, ktorú by si rád doprial každý. Aby vám krb mohol dobre slúžiť a aj navodiť pohodu musíte sa on aj starať.

krb

Palivo
Poznáme dva druhy krbov – na drevo a pelety. Ak máte krb na pelety máte o problém menej. Drevo do krbu by malo spĺňať pár podmienok. Nemalo by byť zhnité ani mokré. Najvhodnejšie drevo do krbu je to, ktoré minimálne rok schlo u vás na dvore (najlepšie ak schlo dva roky). Rozhodne by ste v krbe nemali kúriť drevom, ktoré ste práve odrezali zo živého domu. Mokré drevo vám sadzami zanesie komín, vnútro krbu a aj sklo.

Sadze
Keď sme už pri sadziach – je dôležité ich pravidelne kontrolovať a odstraňovať. Môžu poškodiť krb, poškodiť ale aj upchať krb. Sadze vznikajú z toho čo v krbe pálite. Pokiaľ je drevo suché sadze sú ľahké. Ak ale kúrite mokrým, nevysušeným drevom, sadze sú vlhké a mokré z vodnej pary, ktorá sa uvoľňuje a zanášajú váš komín často. Ešte skôr než začnete v krbe kúriť zbavte sa sadzí. Jediné riešenie je zavolať kominára. Žiadne vodičky ani prášky to poriadne a kvalitne nespravia.

komín

Komín
Neodmysliteľnou súčasťou krbu je komín. Ide o najchúlostivejšiu časť vykurovacieho systému. Ak je komín zle postavení môže to mať tragické následky. Mal by byť dobre izolovaný a dostatočne vysoký. Ak nie je izolovaný vzduch sa v ňom ochladí skôr než stihne vyjsť von. V takomto prípade hrozí, že dym bude unikať do domu a môže dôjsť k zadymeniu a zaduseniu. Tiež by ste mali brať ohľad na jeho údržbu. Sadze v komíne sa môžu zapáliť a spôsobiť požiar. Stačí nechať komín skontrolovať kominárom. Cena jednej revízie stojí od 20 do 30 euro. Malá suma, ktorá vám môže zachrániť dom a možno aj váš život.