História najlepšej ligy sveta

Bundesliga sa začala 24. augusta 1963 s troma nemeckými hrdinami z Bernu: Max Morlock, Helmut Rahn a Hans Schäfer. Posledný traja zostávajúci futbaloví protagonisti z obdobia, keď sa futbal ešte stále romanticky bral ako hra, ktorú hralo jedenásť priateľov. Svedčilo o tom, že z prvej ruky začal neuveriteľný úspech Bundesligy. Odvtedy sa veľa zmenilo – tak na ihrisku, ako aj mimo ihriska.

fotbal

Prví brankári stále hrávali bez používania rukavíc a čísla dresov boli od 1 do 11, pretože len jedenásť hráčov mohlo hrať – náhradníci boli zavedení až v roku 1967, ale (na začiatku) iba vtedy, keď to lekár tímu považoval za potrebné. Nikto nemal viacfarebnú obuv a žiadni sponzori nezdobili tímové dresy. Cena za miesto v stánkoch spoločnosti Schalke bola 1,40 Deutschmark a v televízii sa objavili iba tri zápasy. Udalosti v ostatných zostavách zostali veľkým tajomstvom. Štádiá vykresľovali kúzlo priekopníckych dní, keďže stánky boli vyrobené z dreva a výsledková tabuľka bola ovládaná manuálne. Hráči mali iné povolania a mali povolené získať maximálne 1200 Deutschmarkov.

fanoušci

Každú sobotu popoludní sú milióny fanúšikov, a nielen muži, ktorí cítia pocit vzrušenia, pretože všetky ostatné menovania alebo udalosti sa stávajú irelevantné. Sledujú svoju vášeň na zachytenie udalostí v Bundeslige, či už na samotnom štadióne, pred televíziou alebo prostredníctvom rozhlasu, čo bolo najprominentnejším spôsobom, ako vyriešiť túto situáciu počas prvých troch desaťročí.

vlajka

V súčasnosti je možnosť sledovať všetky hry prostredníctvom funkcie simulcast vo televízore. Bolo prakticky nemožné nechať si ujsť gól. Ďalším dôvodom je to, že výrazne sa meniace mediálne pokrytie intenzívne diskutuje a pokrýva udalosti Bundesligy počas celého týždňa. Zmluva o televízii neexistovala v prvých dvoch rokoch. V roku 1965 podpísala nemecká FA (DFB) dohodu o dvoch verejnoprávnych televíznych staniciach za 647 000 mariek.