Deti a dospelosť

Každý človek túži po dieťati. Je to prirodzená vlastnosť. Túžime byť šťastní a spokojní a mať lepší život. Mať šťastnú rodinu je pre mnohých prvoradé. V čom nám radosť robia deti? Čo všetko musíme naučiť deti počas ich dospievania? Deti musíme naučiť v prvom rade samostatnosti a aby vedeli prebrať svoj život neskôr do vlastných rúk. Musia vedieť pracovať, tvoriť, byť samostatnými. Tieto poznatky treba používať už od narodenia dieťaťa. My rodičia ho vychovávame, vštepujeme mu lásku a starostlivosť, ktorú chceme, aby využilo v neskoršom veku. Deti prechádzajú rôznymi štádiami vývoja.

dvě děti

Je to veľká výzva pre každého jedného rodiča. Každé dieťa je iné, inak sa správa, inak sa vychováva a iné veci naňho platia. Uvedomme si, že čím viac dieťa naučíme, tým sa stáva dospelejším, vyspelejším a rýchlejšie bude zaradené do svojho dospelého života. Môžme dieťaťu rozvíjať jeho schopnosti formou krúžkov, napríklad tvorivé krúžky, športové krúžky alebo aj počítačové krúžky. Všetko sa mu raz zíde. Deti ľúbia vymýšľať už od narodenia, majú vlastnú fantáziu, v ktorej si budujú svoj vlastný priestor a život. My ako rodičia do toho musíme zapadať. Kedy je čas, aby dieťa sme pustili samé na detské ihrisko?

sourozenci

Na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Musíme si uvedomiť, čo to všetko obnáša a či naše dieťa je toho schopné, aby čelilo samé vonkajšiemu svetu. Áno, možno si poviete, že je to len detské ihrisko vedľa bytového domu, no nástrahy číhajú na každom kroku. Deti veľmi rýchlo prilákate na nejakú sladkosť a oni si neuvedomia riziká, hlavne od neznámeho človeka. Ak už uznáte, že dieťa je schopné ísť samé na detské ihrisko, určite si bude hovoriť, ako mu veríte a spoliehate sa naňho. Dávate mu pocit slobody, ktorú potrebuje. Stáva sa dospelejšie. Deti je potrebné naučiť do dospelosti, že v dospelosti sa pracuje, aby sa dostali peniažky a za to si môže niečo kúpiť. Nie je všetko zadarmo.