Depresie čerstvých mamičiek

Post-partum je popôrodná depresia. Často sa mýli s perinatálnou depresiou. Príznakmi sú si podobné, rozdiel je v čase vypuknutia tohto psychického ochorenia. Perinatálna depresia sa objaví počas tehotenstva. Psychický tlak na budúcu matku, bežné problémy a do toho hormóny, ktoré s tehotenstvom súvisia môžu byť príčinou tejto depresie.

deprese

Popôrodná depresia vzniká po pôrode. Existujú dva druhy tejto depresie.
Baby blues.
Baby blues sa dostaví pár dní po pôrode. Nespavosť, zmeny nálad, roztržitosť, nespavosť a nechuť do jedla sú typické príznaky pre depresiu. Baby blues spôsobujú hormóny a je dosť ťažké sa ubrániť ich pôsobeniu. Tak ako sa depresia objavila tak aj zmizne. Zvyčajne trvá pár dní – maximálne 2 týždne.

Post-partum.
Post-partum je depresia, ktorá trvá dlhšiu dobu po pôrode. Môže sa objaviť po pár dňoch, ale aj po dvoch rokoch od pôrodu. Naberá na intenzite a ani samotná matka si nevšimne, že s ňou niečo nie je v poriadku.

těhotenství

Symptómy popôrodnej depresie.

  • Hádavosť, podráždenosť, nervozita, smútok bez dôvodu
  • Náhle zmeny nálad, problémy so spánkom
  • Nadmerné jedenie (prejedanie sa), či strata chuti do jedla (nechutenstvo)
  • Pocit beznádeje, viny, pocit, že nemáte veci pod kontrolou, chcete od všetkého ujsť
  • Prílišná starostlivosť o dieťa, alebo strach sa ho vôbec dotknúť
  • Zaoberáte sa myšlienkami na samovraždu, chcete ublížiť dieťaťu

Ak sa táto depresia nelieči môže viesť k psychóze.
Tlak na matky, obava, že nezvládnu byť dobrými mamami, strach o dieťa, náhla životná zmena (ďalší člen rodiny),… to všetko má vplyv na matku, ktorý nemusí dopadnúť dobre.

novorozenec

Liečba popôrodnej depresie.
Liečba depresie patrí do rúk psychológov a psychiatrov. Antidepresíva a lieky na stabilizovanie nálady v tom výborne pomáhajú. Predísť vzniku depresie môžete aj vy samé. Stačí si len čas od času venovať čas sama sebe. Zájdite si občas do kina, von s priateľmi, alebo si nájdite koníčka, ktorý vás privedie na iné myšlienky. Malé dieťa môžete na pár hodín zveriť do rúk rodiny, alebo si zabezpečte opatrovateľku.