Ako začať cvičiť s vlastnou váhou?

Cvičenie s vlastnou váhou, alebo ako je dnes moderne nazývané street workout, je tu už s nami veľmi dlhú dobu. Začiatky sa datujú až ku legendárnym bojovníkom zo Sparty, ktorý cvičili s vlastnou váhou, aby posilnili svoju silu a dynamiku pred bojom. Street workout v posledných rokoch zažíva boom a my vám v tomto článku prinesieme tipy, ako môžete s vlastnou váhou začať cvičiť aj vy.

workout
 

Základné cviky

Základnými cvikmi v cvičení s vlastnou váhou sú zhyby na hrazde, drepy a kľuky. Tieto typy cvikov sú naozaj veľmi účinné, keďže pri nich zapájate do pohybu celé svoje telo. Presne kvôli tomu je street workout tak efektívny. Pri celom tréningu posilňujete celé svoje telo, nie len niektoré partie ako vo fitness centre.
 
Aj keď sa môže zdať cvičenie s vlastnou váhou ľahké, určite tomu tak nie je. Častokrát sa stáva, že človek na prvom tréningu podá slušný výkon a vládze. Na druhý deň však príde vytriezvenie v podobe svalovej horúčky a vy máte niekoľko dní problém spraviť čo i len jeden zhyb.

posilování
 
Preto je dôležité si správne určiť tempo vášho cvičenia. Pri kalistenike jednoznačne platí pravidlo: “Pomaly ďalej zájdeš”. Ak postupom času zvládate niekoľko sérii opakovaní týchto základných cvikov, môžete sa postupne posunúť ku ich ťažším variantám. Pri zhybe môže ísť o takzvaný “muscle-up”, alebo inak povedané úplný zdvih. Tento cvik je jedným z najúčinnejších a jeho pravidelné zvládnutie vám prinesie extrému silu. Pri drepoch môže ísť o drep na jednej nohe či drep so záťažou. Ak zvládnete pár sérii obyčajných kľukov, skúste ich na jednej ruke či s potleskom.
 
Všetky tieto metódy, ktoré sme popísali vám prinesú okrem krásnej a vyrysovanej postavy aj extrémnu silu, ktorú mnohí kulturisti môžu získať len veľmi ťažko. Jediné, čo musíte urobiť je vydržať a pravidelne cvičiť. Veríme, že vám tento článok pomohol a aj kvôli nemu sa dostanete o krok ďalej.