Ako sa internet stal nečitateľným?

Text, ktorý bol kedysi ostrý a tmavý, bol náhle zosvetlený na šedú sivú farbu. Aj keď vek skutočne vzal svoju daň na môj zrak, ukazuje sa, že som trpel trendom dizajnu. V dizajnérskych kruhoch je rozšírený pohyb, aby sa znížil kontrast medzi textom a pozadím, čím sa typ textu čoraz viac číta. Apple je vinný. Google je tiež. Tak je Twitter.
 data.jpg
Typografia sa nemusí zdať ako rozhodujúci prvok dizajnu, ale je. Jedným z dôvodov, prečo sa web stal predvoleným spôsobom, ktorým pristupujeme k informáciám, je, že tieto informácie sprístupňujú širokej verejnosti. „Sila webu je v jeho univerzálnosti,“ napísal Tim Berners-Lee , riaditeľ konzorcia World Wide Web. „Prístup každého bez ohľadu na zdravotné postihnutie je základným aspektom.“
 
Ak sa však web prenáša textom, ktorý sa ťažko číta, obmedzuje sa tým otvorený prístup tým, že sa vylučujú veľké pruhy ľudí, ako sú starší ľudia, zrakovo postihnutí alebo tí, ktorí získavajú webové stránky prostredníctvom obrazoviek s nízkou kvalitou. A keďže sa spoliehame na počítače nielen na získavanie informácií, ale aj na prístup a vytváranie služieb, ktoré sú kľúčové pre náš život, je dôležité zabezpečiť, aby každý mohol vidieť, čo sa deje stáva čoraz dôležitejším.
 
Mali by sme byť schopní vytvoriť základnú štruktúru textu spôsobom, ktorý funguje pre väčšinu používateľov bez ohľadu na ich zrak. Ako odborník som teda začal ako fyzik hľadať niečo merateľné.
 zoufalost.jpg
Konzola App Engine od spoločnosti Google po – modernej, maličkej a bledej.
Nebolo ťažké izolovať najväčšiu prekážku čitateľného textu: kontrast, rozdiel medzi farbami popredia a pozadia na stránke. V roku 2008 zaviedla iniciatíva Web Accessibility Initiative, ktorá pracuje na vytváraní usmernení pre vývojárov webových stránok, široko akceptovaný pomer vytvárania ľahko čitateľných webových stránok.
 
Na preklad kontrastu používa numerický model. Ak text a pozadie webovej stránky majú rovnakú farbu , pomer je 1: 1. Pre čierny text na bielom pozadí (alebo naopak) je pomer 21: 1. Iniciatíva nastavila 4,5: 1 ako minimálny pomer pre jasný typ, pričom odporúča kontrast aspoň 7: 1 na pomoc čitateľom so zhoršeným zrakom. Odporúčanie bolo navrhnuté ako navrhnutý minimálny kontrast na označenie hraníc čitateľnosti. Dizajnéri však majú tendenciu s ňou zaobchádzať ako s východiskovým bodom.