Tieto štyri vety pred deťmi radšej nehovorte

Z teenegerských čias si určite každý z nás pamätá na slová a argumenty rodičov, ktoré nás vytáčali. Sú vás však zakorenené tak silno, že ich podvedome začíname používať aj pri výchove našich detí. Ktoré to sú?

bublifuk

  1. Musíš sa učiť, aby z teba niečo bolo

Táto veta pokojne hovorí vášmu dieťaťu, že z neho nie je zatiaľ nič. Je potrebné upozorňovať deti na to, že v živote je dôležité sa niekam posúvať. Avšak dehonestovať jeho význam je veľkou chybou. Vaše dieťa totiž už niekým je. Tak ako vychovávate vy jeho, aj ono vám môže do života veľa dať. Vnímajte preto vaše dieťa ako rovnocenného partnera.

  1. Pretože som to povedal

Častokrát vnímame otázky dieťaťa ako provokáciu, preto ho radšej odbijeme vetou : pretože som to povedal. Zvlášť menšie deti však potrebujú na všetko vysvetlenie. Neučme ich preto odmalička slepo nasledovať autority. Aj rodina je miestom, kde má mať miesto otvorený dialóg. Verte, že pokojné vysvetľovanie toho, prečo je dôležité mať upratanú izbu má väčší účinok ako odbitie detských otázok. Nechajte povedať dieťa jeho názor, počúvajte ho. Trvajte však na tom, aby aj dieťa pozorne počúvalo to, čo mu vysvetľujete vy. Len tak mu vštepíte hodnoty.
3.Nezavadzaj tu. Radšej sa choď hrať do svojej izby
Zvlášť menšie deti pri domácich prácach viac zavadzajú ako reálne pomáhajú. Nikdy však dieťa od nich nevyháňajte. Riskujete to, že na pomoc pri domácich prácach rýchlo zanevrie.

otec

  1. Lebo medveď

Ďalšou veľkou chybou je, že veľakrát pri výchove detí využívame dospelácky humor. Dieťa však nemá potrebné znalosti na to, aby tento druh humoru dokázalo dešifrovať a už vôbec nebude chápať, preč sa na tom smejete. Nikdy nezabúdajte na to, že malé deti berú všetko doslovne, tak netrápme ich hlavičky dlhým dumaním nad tým, prečo medveď nemá zips.
      Všetci robíme chyby, pri výchove detí to však môže mať nepríjemné následky. Ak niektoré z týchto viet hovoríte deťom príliš často, nemajte strach, všetko sa dá napraviť. Len treba chcieť.