Skrášlite a prevoňajte si domov vôňou konvaliniek aj v pochmúrnych zimných dňoch

Pochmúrna zima sa ešte zďaleka nekončí, no nemusíte zúfať, tieto dni si môžete spestriť a zároveň skrášliť pomocou voňavých kvetov izbových rastlín, ktoré vás rozveselia a prinesú do bytu aj trocha tej očakávanej jari. Začnite jarnými cibuľovinami, ktorých rýchlenie zvládne každý a skúste to napríklad s konvalinkami. Ich intenzívna vôňa vám bude spríjemňovať zvyšné pochmúrne dni zimy.
Tieto rastliny je možné rýchliť kedykoľvek počas zimného obdobia, ale treba dodržať aspoň mesačné obdobie chladu.Biele kvety konvalinky.jpg
 
Potrebovať budete:
Materiál
-Menšie plastové kvetináče
-záhradnícky substrát (10 l, piliny, listy a rašelina)
-piesok
-dekoračnú kôru
-keramzit
-mach, jeden chumáč bude stačiť
 
Náradie:
-rukavice
-záhradnícke nožnice
-záhradnícka lopatka
-kanvica s vodou
 
Vybrať zo zeme sa môžu kedykoľvek
Konvalinky sú obľúbené hlavne pre svoju prenikavú vôňu, ktorou dokážu zaplniť celý priestor. Urýchliť ich rast je možné v priebehu zimy kedykoľvek, ale je dôležité nechať ich prejsť obdobím chladu aspoň v trvaní jedného mesiaca. Púčiky zo zeme môžeme pokojne vykopať aj v priebehu zimných mesiacov január či február, no ak by sme to urobili v decembri, mali by sme im dopriať akési prebudenie, najlepšie je namočiť ich na dvanásť hodín do teplej vody.Pomôcky do záhrady.png
 
Rastú, kde chcú
Tieto rastliny sa v záhradách rozrastajú bez zásahu človeka a mnohokrát na také miesta, kde sa to domácemu pánovi páči najmenej. A tak je výber podzemných častí zo zeme najlepší spôsob na redukciu ich množstva v záhrade a aj spôsob, ako ich využiť počas zimy na spríjemnenie domácnosti ako voňavú dekoráciu.
 
Aký substrát a ako často polievať
Konvalinky pri rýchlení a pestovaní zasypávame substrátom s obsahom listov alebo pohrabanou zeminou z lesa, len samotný humus nie je vhodný, spôsobuje a podporuje tvorbu plesní. K tomu sa môže pridať zahnívanie stoniek alebo sčernanie púčikov. V priebehu celého obdobie treba dbať na to, aby substrát nebol premočený, ale mierne vlhký. Hnojenie nie je vôbec potrebné.
Rastlinu, ktorá už zakvitla, umiestnime na mierne chladné, ale svetlé a viditeľné miesto, a aby nezaschla, pravidelne ju postriekame vlažnou vodou. Konvalinky majú veľmi intenzívnu vôňu, a preto nepatria do detských izieb a ani do spální. Po odkvitnutí je vhodná na kompost.