Škandinávsky klenot

Pokiaľ sa vyberiete na návštevu Nórska, nemali by ste vynechať toto úžasné miesto. Je to jeden z najkrajších fjordov vôbec a tiež je zapísaný aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je dlhý približne 15 kilometrov a miestami až 360 metrov hlboký. Ročne ho navštívia tisíce turistov, v roku 2012 to bolo okolo 300 000.

panorama

Pokiaľ pôjde smerom k fjordu z juhu, určite sa zastavte na vyhliadke Dalsnibba. Poskytuje výhľad na údolie Geirangeru, môže sa však stať že aj keď bude pekné počasie, hore na kopci môžu byť oblaky. Za ten risk to však určite stojí.
Ďalej pôjdete smerom na sever, dolu kopcom serpentínami, ktoré kde tu odhaľujú kúsky z Geirangeru, a čoskoro ste už aj vy pri jeho vodách. Obrovské výletné lode, reštaurácie, hotely, obchody so suvenírmi a nórskymi svetrami a množstvo turistov. To všetko patrí k atmosfére tohto miesta. Po zakúpení lístka sa môžete vydať na vyhliadkovú plavbu po fjorde.

Počas plavby, ktorá trvá niečo cez hodinu, môžete vidieť krásne scenérie, farmárske domčeky na kopcoch, serpentíny ciest či vodopády. Najznámejšími sú vodopády Sedem sestier, Nápadník a Nevestin závoj. Sedem sestier tvorí sedem tenkých vodopádov tesne vedľa seba a oproti nim zasa tečie Nápadník. Aj preto sa o vodopádoch rozprávajú rôzne príbehy. Ktorú sestru si nápadník vyberie a tá bude nosiť nevestin závoj?

vodopád

Ak sa od fjordu vydáte smerom na sever, pôjdete azda po najkľukatejšej ceste, na konci ktorej vás čaká vyhliadka Ørnesvingen-eagle, kde si budete môcť vychutnať fjord z druhej strany, takmer z vtáčej perspektívy.

Pokiaľ budete mať viac času, môžete absolvovať aj turistické trasy popri fjorde, či navštíviť niekdajšie farmy. V zimnom období sú však príjazdové cesty zatvorené, a tak sa do fjordu môžete dostať len loďou. Každopádne vás na tomto mieste čaká zážitok, na ktorý sa nedá tak ľahko zabudnúť.