Ryby na tanieri

Gurmáni si radi vychutnajú správne a chutne pripravenú rybu. Ich obľube sa teší z viacerých dôvodov.
Mäso z rýb má nízky obsah tuku, veľké množstvo minerálnych látok a vysoký obsah vody. Aj z tohto dôvodu je dôležité jeho správne skladovanie, aby nedochádzalo k poškodeniu suroviny. Čerstvé mäso je dostatočne pružné, má svoju charakteristickú vôňu a chuť.ryby jedlo.jpg
Ryby môžeme skladovať chladením – to znamená čerstvé ryby udržiavame na ľade pri teplote maximálne do 3°C.
Známa je predovšetkým forma mrazenia – čerstvé ryby zamrazíme pri teplote do -18°Ca uskladňujeme ich týmto spôsobom maximálne 3 mesiace. Po pomalom rozmrazení ich tepelne upravíme a spotrebujeme, nikdy nezamrazíme opakovane.
Vákuovo balené rybysú takisto súčasťou ponuky supermarketov. Ryby sú uchovávané v ochrannej atmosfére a ich skladovanie je potrebné pri teplote 5-10°C. Ochranný obal po otvorení okamžite zlikvidujeme z dôvodu možnosti pomnoženia baktérií. Takto uskladnené mäso okamžite tepelne spracujeme a použijeme na konzumáciu.
Rybie konzervysú formou spracovania rýb, obvykle s prídavkom doplňujúcich látok ako napríklad nálev,  voda, olej, pochutiny a podobne. Pri ich nakupovaní je dôležité všímať si vrchné viečko konzervy a nikdy nekupovať výrobok s vypuklým viečkom.
Rybie polokonzervysú mimoriadne populárne medzi spotrebiteľmi. Patria sem rybie šaláty, ryby v rôsole a podobne. Tieto výrobky sú určené na okamžitú spotrebu a majú zvyčajne krátku dobu trvanlivosti. Konzumujú sa za studena, tepelne sa neupravujú.biela ryba kuchyne.jpg
Samozrejme, medzi najpopulárnejšie patria rybie polotovary – známe rybie prsty, podkovičky, filety a iné tvary obaľované v rozmanitých prísadách. Sú nenáročné na prípravu, – vyprážanie, pečenie, mikrovlnný ohrev. Na trhu sú viaceré moderné varianty.
Podobne ako iné druhy mäsa aj ryby vieme upraviť marinovaním. Ako základ sa používa víno, ochutený olej, citrónová alebo pomarančová šťava, cesnak spolu so soľou a samozrejme korenie a bylinky. Rybu pripravenú marinovaním uložíme zabalenú v alobale na niekoľko hodín do chladničky a tepelne upravíme. Najlepšie pečením priamo v alobale.
Všeobecne doba na tepelnú úpravu rybieho mäsa je pomerne krátka, aj z tohto dôvodu je táto potravina obľúbená.