Latexové matrace a ich používanie

Latexové matrace patria k tomu najlepšiemu, čo si v súčasnosti domov do postele môžete kúpiť. Ich základom je latexová pena, ktorá sa vyrába z kaučuku. Latexovú penu často nájdete aj v iných druhoch matracov – osvedčila sa najmä pri taštičkových, kde výborne dopĺňa pružinové jadro.

Nie všetky latexové peny sú vyrobené výlučne z prírodného latexu. Výrobcovia zvyknú prírodný latex miešať so syntetickým. Takýto postup zlepšuje úžitkové vlastnosti materiálu. Teoreticky je možné kúpiť matrac vyrobený zo 100-percentne prírodného latexu, no väčšinu tvoria matrace s rôznym pomerom prírodného a syntetického. Latex používaný na výrobu pien sa získava z kaučukovníka. Kaučukovník sa vo veľkom pestuje najmä v Juhovýchodnej Ázii, odkiaľ pochádza aj väčšina latexu dovážaného na Slovensko. Čo je to ten latex?  Často používaným synonymom je kaučuk, od čoho je iba kúsok k výrazu guma. Latex je vcelku komplexná tekutina, ktorú nie je jednoduché charakterizovať. Z chemického pohľadu ide o emulziu, v ktorej nájdete cukry, bielkoviny, alkaloidy, taníny, živice, ale aj spomínanú gumu. Latex získavaný z kaučukovníka má bielu farbu. Takto si ľudia túto tekutinu aj zväčša predstavujú. Poznáme však aj žltý, zelený či dokonca oranžový latex. Najväčšou výhodou latexových pien sú ich prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Latexová pena v matraci plní rovnakú funkciu ako latex v telách rastlín – chráni pred mikróbmi. V boji proti mikroorganizmom latexovej pene pomáha aj jej výborná vzdušnosť. Okrem prirodzenej vzdušnosti tomu pomáha aj množstvo prieduchov. Vzdušnosť matraca na prvý pohľad nemusí byť tou najdôležitejšou charakteristikou.

Posteľ, hotel

Opak je však pravdou. Na hygienickom stave matraca skutočne záleží. A teraz nehovoríme iba o alergikoch, ktorí sú prirodzene citlivejší na mikróby.  Zlý hygienický stav matraca má negatívny vplyv aj na zdravie bežných zdravých ľudí. V matraci je prirodzene teplo – vyhrievate ho vlastným telom. Prach sa tam vždy nejako dostane. Jediné, čo máte v rukách je vlhkosť. Tá sa do matraca dostáva potom, ktorý vylučujeme každú noc. Základným nástrojom boja proti vlhkosti je dobre odvetraný matrac. Mal by byť položený na lamelovom/doskovom rošte, pod ktorým je dostatok priestoru na prúdenie vzduchu.

dětská matrace

Ak investujete do kvalitného latexového matraca od spoľahlivého výrobcu, nečaká vás veľa nevýhod. Väčšine ľudí latexová pena pri spánku vyhovuje. Môžete však patriť medzi výnimky. Nedá sa to odhadnúť. Jediný spôsob, ako si to overiť, je takýto  matrac vyskúšať. Ako hlavnú nevýhodu kvalitného latexového matraca je možné vnímať jeho vyššiu cenu. Býva výrazne drahší ako matrac vyrobený z bežnej polyuretánovej peny. Ak však zoberiete do úvahy životnosť matraca (životnosť latexového matraca je výrazne vyššia ako pri bežnom matraci z PUR peny), latexový matrac sa bude javiť ako omnoho výhodnejšia kúpa.