Lacné matrace pre každého

Ak sa chcete ráno budiť bez bolestí, svieži a plní energie, potrebujete spať v zdravom prostredí a v prirodzenej polohe s kvalitnou oporou chrbtice. Zaistí vám to jedine pohodlný matrac. Jeho výbere by ste preto mali venovať mimoriadnu pozornosť.
Čo je dôležité zhodnotiť pred nákupom matraca. Ako kúpiť najlacnejšie matrac a zároveň kvalitný?Samozrejme účel využívania. Pre pravidelné používanie sú určené matrace s dlhou životnosťou, ktoré sa vyberajú individuálne. Najdlhšiu životnosť majů latexové matrace, matrace z pamäťovej peny, taštičkové matrace alebo prírodné i bio-ručne šité matrace. K príležitostnému spaniu na chate, chalupe stačia matrace penové, lacnejšie sendvičové alebo pružinové matrace prípadne priamo skladacie matrace pre hostí. Každá matrac by mala byť po 5 až 10 rokoch používania vymenená. Vyberajte aj podľa materiál matracov .

interior-3575815_640

Tvrdosť matracov sa uvádza napríklad v rozsahu 1 až 7 (od najmäkšie po najtvrdšie). Najmäkšie matrace sú latexové alebo zo studenej peny. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené matrace z visco-elastickej peny či tzv. lenivé peny (lazy foam). Tieto matrace sa dobre prispôsobujú telu a zabraňujú otlakom. Uvítajú je tak seniori alebo osoby trpiace kĺbovými problémami. Najčastejšie sú používané stredne tuhé matrace udržujúce chrbticu v rovine (latexové, penové, sendvičové, z pamäťovej peny, pružinové a taštičkové, prírodné, bio-ručne šité). Tuhšie matrace bývajú vystužené kokosovým vláknom či konskými vlasmi. Tieto materiály navyše prepožičiavajú matracom úžasnú priedušnosť a preto sú vhodné pre alergikov. Najvrdšie matrace sú vhodné pre osoby vyššej váhovej kategórie. Špeciálne profilovanie jednotlivých častí matracov umožňuje vytvárať až 7 anatomických zón pre lepší spánok.
Dôležité je prehodnotiť, kto bude na matraci spať. Každý vek potrebuje mať špeciálnu matrac, ktorá je vhodná pre daný vek. U matracov do detských postieľok sú veľmi obľúbené prírodné materiály – kokos, konské vlasy, Pre deti a študentov odporúčame tvrdšie matrace bez profilovaných zón na povrchu a u detí sa neodporúča použitie matracov z lenivej peny Najširšia ponuka je v kategórii matracov pre dospelých. Pre páry sú najvýhodnejšie partnerské matrace v akcii 1 + 1. Pre seniorov odporúčame vyšší (kvôli ľahšiemu vstávaniu) a skôr mäkšie matrace či priamo špeciálne antidekubitné matrace, ktoré bránia vzniku preležanín. Pre príležitostné spanie sú vhodné skladacie matrace pre hostí či najlacnejšie penové matrace. Do hotelov odporúčame vyšší matrac s vysokou životnosťou. Najčastejšie hotelové matrace bývajú veľmi odolné pružinové či taštičkové matrace.

bedroom-670249_1920
Priedušnosť matraca je jedna z najdôležitejších vlastností obzvlášť pre spáčov, ktorí sa viac potia. Pot, ktorý zostane v matraci uväznený a nemá možnosť sa odvetrať, je ideálny pre množenie roztočov a zvyšuje riziko preležania matraca. Lepšiemu odvetranie matrace pomáhajú priečne prierezy prípadne špeciálne vrstvy z prírodných vysoko priedušných materiálov ako sú kokos, konské vlasy či agáve. Výbornú priedušnosť majú aj pružinové a taštičkové matrace.
Matrac by mal byť o 20 až 30 cm dlhší ako používateľ a pre zaistenie pohodlia pri otáčaní sa dospelým odporúča šírka matraca minimálne 90 cm. Absolutně najpredávanejšie sú matrace o rozmere 90 x 200 cm). Pre partnerov skôr ako jednu veľkú matrac o rozmere 180×200 odporúčame dve matrace s rovnakými rozmermi, ale dvojitou tuhosťou. A ak vám vadí medzera medzi matracmi, môžete mať obe v jednom spoločnom poťahu. Optimálna výška matraca je okolo 15 cm. Samozrejme čím matrac vyššia, tým je komfortnejšia a lepšie sa z nej vstáva. Ak máte posteľ s pevným roštom, odporúčame skôr vyšší matrac.