Dá sa schudnúť a pritom nehladovať?

Máte ten pocit, že ste už vyskúšali niekoľko neúspešných diét a ani k jednej z nich sa už nechcete vrátiť? No na druhej strane možno aj napriek tomu chcete schudnúť a zbaviť sa kíl navyše. Vždy je vhodné skúsiť cvičenie a pravidelný pohyb, ale ako sme už stokrát počuli, to samo o sebe nestačí. Skrátka ak chceme schudnúť a uchovať si vysnívanú hmotnosť, musíme si dávať pozor aj na to, čo pravidelne jeme a koľko toho jeme.

Ale pozor, nemusíme pritom práve počítať kalórie či vážiť každý kúsok koláčika. Môžeme sa zamerať na percentuálny príjem troch základných živín, akými sú tuky, sacharidy a bielkoviny.

meranie sendviča

To je princíp, na ktorý sa zameriava bielkovinova dieta. Tá je vo svojej podstate synonymom proteínovej a ketónovej diéty. Teda tých, ktoré sa zameriavajú primárne na to najdôležitejšie- na rýchle spaľovanie tukových zásob. A to zároveň s tým, že sa vyhneme hladovaniu, pretože dôležitú úlohu v tomto prípade zohráva príjem bielkovín, resp. proteínov.

Pravidelný príjem stravy bohatej na proteíny. Pretože práve táto súčasť je zodpovedná napríklad za udržiavanie svalovej hmoty a zdravej funkcie svalstva, rovnako ako celého tela. Je chybou mnohých diét fakt, že nemyslia na tento dôležitý faktor. Je vítané schudnúť,ale nie za účelom narušenia metabolizmu a ochabnutej svalovej hmoty!

chlebíčky, zelenina

A ako vieme, narušený metabolizmus nejde dokopy s účinným chudnutím. Ľudia s plne funkčným metabolizmom to pri chudnutí majú oveľa jednoduchšie, ich telo rýchlejšie spaľuje zásoby. V tomto prípade sa proteínová diéta zameriava na to, aby už o pár dní nastavila vaša telo do stavu ketózy. Tá sa však dá dosiahnuť jedine tým, že znížime vysoký príjem sacharidov, teda hlavných energetických zdrojov. Práve nedostatkom sacharidov si telo zvykne spaľovať primárne tuky, čím prichádza k efektívnejšiemu a rýchlejšiemu schudnutiu a to najmä z rizikových miest, kde nás trápia viditeľné tukové zásoby.