Cestovanie ako možnosť rozvoja

Povedalo vám vaše dieťa, že by chcelo leto precestovať a vás oblial studený pot? Nemajte obavu. V tomto článku sa dozviete prečo je cestovanie pre mladých tak dôležité a ako dokáže rozvíjať ich osobnosť.
Svet je pre mladých veľkým lákadlom. Bodaj by nie. Existuje dvesto krajín, dva a pol milióna malých mestečiek. A tie všetky sa dajú preskúmať! Mladosť, pochabosť… a idealizmus. Mladý človek plný vízií vidí veľkú príležitosť ako preskúmať svet celkom rovnako ako malé dieťa, ktoré sa práve naučilo chodiť.autobus.jpg

Čo všetko nás učí cestovanie?

  • Vynaliezavosť – V prvom rade je to vynaliezavosť. Vynechal spoj, nevzlietlo lietadlo? Nevadí, treba nájsť alternatívnu trasu. Rovnako je to s ubytovaním a programom. A keď človek neovláda reč, jeho vynaliezavosť je neskutočná!
  • Kreativita –Pri dlhodobom pohybe medzi domácimi človek veľa pochytí. Ak by to už len mala byť obyčajná reč…
  • Pohľad na svet –Je vedecky dokázané, že cestovatelia majú iný pohľad na svet. Dokážu oceniť maličkosti a ich krásu oveľa viac ako obyčajní ľudia. Dokonca sa zvyšuje ich schopnosť dôverovať cudzím.
  • Jazyk –Vo väčšine krajín sa dohovoríme anglicky. Na školách všeobecne chýba tréning hovoreného jazyka a cestovanie je najlepším prostriedkom ako sa naučiť rozprávať. Nemáte pri sebe slovník a väčšinou ani internet, takže komunikovať musíte aj keď nechcete.

letiště.jpg

  • Riešenie problémov –Defekt. Čo je to za problém ak ste sa už dokázali vyrovnať s prebookovaným lietadlom alebo administratívnym problémom v krajine, kde neviete podomácky ani ceknúť?
  • Pokora –Človek toho na cestách uvidí veľa a preto si začne vážiť to, čo má doma.
  • Otvorenosť –Výskumy dokázali, že cestovatelia sú oveľa otvorenejší novým možnostiam vo svojom živote, nie len na cestách.
  • Vyrovnanosť –Cestovanie je jednou z možností ako zistiť, kým naozaj sme. Vďaka tomu, že odstúpime od svojho života ho dokážeme zhodnotiť ako nestranní pozorovatelia, môžeme ho vidieť lepšie a možno určiť i ďalší smer, ktorým sa chceme uberať.